Akne

Akne (Sivilce) Nedir?

Kıl köklerinin ve deri altında bulunarak yağ üreten bezlerin tıkalı olması dolayısıyla sivilcelere neden olan ve sıkça rastlanan bir cilt problemidir.

Sebum, cildimizi nemli tutan yağlardandır. Ancak vücut tarafından çok miktarda üretilirse ölü deri hücreleri gözeneklerimizin içine sıkışabilir, beyaz veya siyah noktalara yol açabilir. Gözeneklerimizin içerisinde, cildimizdeki bakteriler sıkışıp kalırsa iltihaplı sivilcelere neden olabilir.

Sivilcenin önemli ve kronik bir cilt problem olduğu bilinmektedir. Özellikle yüz, alın, üst sırt, göğüs ve omuz bölgelerinde görülür. Gençlerde sivilce problem daha yaygın olsa da her yaştan kişide görülebilen bir problemdir.

Akne Tedavisi Var Mıdır? Akne Nasıl Tedavi Edilir?

Serum, Krem ve Topikal ürünler,

Büzücü maddeler: Sülfür, tranekzamik asit,

Keratolitik maddeler: Salisilik, laktik, glikolik ve üreden oluşur. Bezlerin tıkanmasını engeller.

Sebum düzenleyen maddeler: Çinko, Biotin.

Topikal İlaçlar:

Antibiyotikler

Retinoidler

Diğer yöntemler:

Maskeler, Serumlar, Yüz temizleyiciler Medikal Cilt bakımı…

Sivilce veya akne probleminin diğer bir çözümü de Diyettir. Glisemik endeksi yüksek olan ve buna hassas olan bünyelerde akne problem görülebilir. Dolayısıyla bu durum tespit edildiğinde glisemik endeksi yükseltmeyecek bir besin program yapılması uygun görülür.

Bazı kişilerde süt ve süt ürünleri akneyi arttırma etkisi gösterebilir.

Whey protein ürünlerinin de özellikle sırt ve göğüste akne yaratma veya arttırma etkisine sahip oldukları bilinmektedir.

Bir cevap yazın