Dolgu

Yaşlanma sürecinde ciltaltı yağ dokusu ve yağ yastıkçıkları, dermal kollajen, hiyalüronik asit ve elastin azalır. Buna bağlı olarak yüzde hacim kaybı oluşur, deri incelir ve elastikiyetini kaybeder.

Dolgu işlemi oluşan hacim kaybını ve kırışıklıkları gidermek ve yüzü yeniden şekillendirmek amacıyla yapılır.Günümüzde dolgu uygulamalarında en sık kullanılan madde hiyalüronik asittir. Hiyalüronik asit deriye yapısal destek sağlayan, su tutma kapasitesi sayesinde hacim ve dolgunluk kazandıran bir maddedir.

Dolgu uygulama alanları:

*Göz altı ışık dolgusu (göz altı çöküklüğü ve morluk tedavisinde)

*Orta yüz ve elmacık dolgusu (hacim kaybının giderilmesi, yüz şeklinin korunması)

*Alın dolgusu (alın bölgesinde düzelmeyen kırışıklıklarda)

*Temporal dolgu (şakak bölgesi hacim kaybında)

*Burun dolgusu (burun deformitelerinin giderilmesinde)

*Dudak dolgusu(dudaklara hacim ve nem kazandırmak,asimetrilerin giderilmesi)

*Nazolabial dolgu(burun yanlarından ağız köşelerine uzanan olukların tedavisinde)

*Çene ve jawline dolgusu(çenenin geride olduğu durumlar ve çene hattının keskinleştirilmesi)

*Marionette dolgusu (dudak köşesinden çeneye doğru uzanan kırışıklıklarda)

Dolgu kalıcılığı ortalama 9-18 aydır. İşlem öncesi topikal veya lokal anestezi uygulandığından ağrı düzeyi  minimaldir.


GÖZ ALTI DOLGU VE GÖZ ALTI IŞIK DOLGUSU

Estetik alanında göz, çok önemli bir tamamlayıcıdır. Göz estetiği gibi günümüzde son teknolojinin kullanıldığı birçok alan bulunmaktadır. Gözler ile ilgili estetik anlamda en sık duyulan şikayet ise “göz altı şişliği” “ göz altı torbası” gibi göz çevresindeki derinin deformasyonuyla alakalıdır.

Gözlerimizin çevresinde yağ yastıkları bulunmaktadır. Tüm vücudumuz ve derimiz gibi yaşlanma ile birlikte göz çevresindeki yastıkların da küçüldüğü ve canlı görünümünü kaybettiği bilinmektedir. Özellikle göz çevresi tüm derimizden daha ince bir yapıya sahip olması nedeniyle yaşlanmanın ilk etkilerini gözlerimizin çeresinde izlemekteyiz. Küçülen ve eriyen göz çevresi yağlarının hyalüronik asit ile enjekte yoluyla doldurulmasını kapsayan tedaviler uygulanmaktadır. Göz çevresi bölgesinin enjekte yöntemler ile doldurulması ve hacimlenmesi hedeflenmektedir.

Göz altı çevresindeki deformasyon  deri üzerindeki canlı görünümün kaybıyla da izlenmektedir. Göz altı ışık dolgusu da aynı enjekte yönteminde farklı maddeleri kullanarak göz altına canlılık ve parlaklık sağlamaktadır. Göz altı dolgusu ve ışık dolgusunun kalıcılığı 1 yıl sürse de deneyimli hekimler ve dolgu uygulamasının procedure uygun yapılması ile daha uzun süreler ile kalıcılık sağlar.