Isparta’da Lazer Epilasyon Merkezi

Isparta’da lazer epilasyon merkezi açısından oldukça çeşitli imkanlara sahip olan bir şehirdir ve bu merkezlerdeki uygulamalar sadece kadınlar için değil erkekler için de yapılmaktadır.

Bilindiği üzere özellikli olarak yaz aylarında terlemeden dolayı kıllar, insanları çok daha fazla rahatsız etmektedir. Bu nedenden ötürü yaz aylarında insanlar epilasyona daha fazla yönelmektedir. Isparta bölgesi de konum olarak sıcak şehirlerimizin olduğu bir konumdur. Bu nedenden dolayı Isparta’da lazer epilasyon merkezi konusunda oldukça çok seçeneğe sahiptir.

Lazer Epilasyon Nedir?

Işınların uyarılması ile oluşturulan ışık demeti olan lazer, tıbbi ve estetik gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Kozmetik ve psikososyal bir sorun olan tüylenmenin ortadan kaldırılması için kullanılmakta olan lazer epilasyon yaklaşık 20 senedir uygulanan bir yöntem çeşididir. Vücudun neredeyse tüm bölgelerinde uygulanabilen lazer epilasyonda, ilk uygulamadan önce en az on beş gün boyunca tüyleri dokunmamış olması gerekmektedir. Böyle yaparak hem tüyleri miktarı ve sertliği rahatça gözlenebilmektedir. Hem de lazerde alınacak verim artmaktadır.

Lazer yapmak isteyen kişiler için bir uygulama planlaması hazırlanır. Planlama yapıldıktan sonra uygulama yapılacak bölge alınmalıdır. Kıl tipi ve yoğunluğu, cilt tipi gibi değişiklikler uygulamayı yapacak uzman tarafından incelendikten sonra uygun cihaz ile istenilen bölge seri atışlar yapılarak işlem başlamaktadır.

İşlemin tamamlanması cilt ve türü tipine, rengine, uygulama yapılan alanın büyüklüğüne ya da küçüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Belirli süre zarfında işlemi tekrarlanması gerekmektedir. Lazer epilasyon amacı kıl kökünün yok edilmesidir. Bu noktada lazer ışığının oluşturduğu ani ısı, koyu renkli tüylerin üzerinde çok daha fazla etki göstermektedir.

Özellikle yaz aylarında ve sıcak havalarda tüylenme problemi çok daha belalı bir hale gelmektedir. Bu sebepten ötürü yaz aylarında sıcak olan bölgelerde de lazer işlemine yönelim fazladır. Isparta’da lazer epilasyon merkezi oldukça fazladır. Bunun sebepleri arasında Isparta’nın sıcak bir il olması da bulunmaktadır. Çok tercih edilen bir uygulama olması, Isparta’da lezar epilasyon merkezi sayısının artmasını sağlamıştır.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılmaktadır?

Lazer epilasyon cihazının başlığı tarafından cilt yüzeyine atılan ışınlar ile cilt yüzeyi taranmaktadır. Bireyin cildine ulaşan ışınlar tüylere rengini veren madde tarafından sabitlenmektedir. Böylece lazer tarafından iletilen enerji, derinin üst yüzeyinde ısı enerjisine dönüşmektedir.

Tüyden, iletilen ısı çok kısa bir süre içerisinde kıl kökünü tahrip ederek zarar görmesini sağlamaktadır. Kıl kökünde yer alan kök hücrelerin bu biçimde deforme edilmesi ile birlikte kişi, ilgili yerlerdeki tüylerden sonsuza kadar kurtulmuş olmaktadır.

Lazer epilasyon sadece kadınlara yapıldığı yanılgısına düşülen bir uygulama türüdür. Ancak lazere erkekler de oldukça çok başvurmaktadır. Isparta’da lazer epilasyon merkezi daha sık erkeklerin gittiği merkezlerdir.

Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?

Lazer epilasyonu işleminde kullanımda olan dört ayrı tür bulunmaktadır. Cihazların dalga boyları birbirinden farklıdır. Bu lazer epilasyon cihazlarının etkinliği, kişinin cilt, kıl tipine ve rengine göre değişiklik göstermektedir. Cihazların dalga boyu deriye nüfuz etme kapasitesini belirlemektedir. Dalgaların boyu kısaldıkça kökü tarafından tutulması artmaktadır. Yüksek dalga boyunda hissedilen acı çok daha fazla olmaktadır. Ancak epilasyon cihazlarının arasında bulunan farklılıklar ve ayarlar ile bunlar değişkenlik gösterebilmektedir.

Günümüzde genel olarak uygulanan lazer epilasyon çeşitleri; ruby lazer, alexandrite lazer, diode lazer ve yag lazer şeklinde sıralanmaktadır.

Ruby lazer; en kısa olan tüyler üzerinde etkili olan lazer çeşididir. Açık renkli cilt tipleri için daha çok kullanılmaktadır. Ayrıca dudak üstü gibi bölgelerde kullanılmaktadır.

Alexandrite lazer; lazer uygulanırken yakında bulunan dokulara zarar vermeden uygulanabilen bir lazerdir. Büyük ve geniş başlığa sahip olduğu için geniş bölgelerde etki ederek seans süresini oldukça kısaltmaktadır. Çok koyu olmayan tenlerde ve koyu renk kıllarda etkisi yüksek olan bir lazerdir. Yüksek soğutucu sistemi ile acıyı insanlara hissettirmez. İşlemin ardından istenmeyen tüyler vücuttan atılır. Vücut tüylerine rengini veren melamin adlı bir madde bulunmaktadır ve bu lazer çeşidinde melamin ışını iyi tutar. Bu sebepten açık renk saymak ilerde çok daha fazla etkilidir.

Diode lazer; ince tüylerden kurtulmak için etkili olan bir lazerdir. Cilde çok yakın mesafeden atışlar yapıldığı zaman soğutucu jel ile birlikte kullanılmaktadır. Tüm cilt tiplerinde uygulanan bir lazerdir. Bu lazer çeşidi, batık kıl kökünde etki göstermektedir. Manuel ayarlama olanağı dolayısıyla koyu renk cilt tiplerine de zarar vermeden uygulanmaktadır.

Son olarak yag lazer; koyu veya açık renkli tenlerde etkili bir lazer tipidir. Diğerlerine nazaran acıyı oldukça fazla hissettirmektedir. Açık renkli ince kıllar da etki göstermesi sebebiyle sık tercih edilmektedir. Geniş ve büyük çaplı ucu ve uzun atım süresi sayesinde etkili bir lazerdir.

Lazer Epilasyonun Zararı Var Mıdır?

Lazer epilasyon sadece kıl köklerine etki etmekte olan bir uygulamadır. Kıl kökünde bulunan pigmentlere lazer ışığı tutularak kökün yakılarak kıldan kurtulmak hedeflenmektedir. Lazeri diğer yöntemlerden ayıran en önemli özellik ise kıl ve kökünün etrafında bulunan deri dokusuna asla zarar vermiyor oluşudur. Bu nedenden ötürü işlem sonrasında herhangi bir kısıtlama gerektirmemektedir.

Uzmanlar tarafından, uygun cihazlarla uygun atışlar yapıldığında kişilerin cildinde leke veya iz kalmayacaktır. Özellikle özel bölgelere uygulanan lazer uygulamasından tehlikeli olduğu söylense de uygulama derinin altına ilerlemediği için bölge herhangi bir zarar vermemektedir. Lazer epilasyonun cilt kanseri ile bilinen hiçbir bağlantısı yoktur. Uygulanan diğer bölgelerde de lazer epilasyon için ispatlanmış herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Lazer uygulaması hem kadınların hem erkeklerin özellikle yaz mevsimleri ve sıcak havalar için yaptırdığı bir uygulamadır. Zararı olup olmaması hakkındaki soru işaretleri kişileri korkutmaktadır ama yaz sıcakları da bu korkularının üstüne gitmek için sebep olmaktadır. Özellikle yazın daha sıcak geçtiği Isparta ili ve çevresinde çok fazla lazer yaptıran kişi vardır. Bu neden dolayısıyla Isparta’da lazer epilasyon merkezi oldukça fazladır.