Hipertrofik Skar Kelloid

Yaraların iyileşmesi sırasında, kişinin vücudunun verdiği anormal tepki sonucunda özellikle vücudun üst kısmında ortaya çıkan ve kişinin görsel ve kozmetik açıdan olumsuz yönde etkilenmesine neden olan aşırı iz gelişimi olarak tanımlanabilecek bir durumdur.

Travma sonrası derideki izler nasıl iyileşir?

Skar (iz) deriye zarar veren travmalar sonrası cildin kendini tamiri sırasında ortaya çıkması doğal bir durumdur. Ancak bazı insanlarda bu travma sonrası cildin kendini iyileştirmesi kontrol edilemez ve skar dokusu kontrolden çıkabilerek yoğun ve bozuk bir skar dokusu oluşabilir. İyileşme beklenirken derinin daha da bozulmasına “hipertrofik skar” veya “keloid” denir.

Hipertrofik skar nedir?

Vurma, kesik, çarpma gibi cilt travmalarından sonra ciltte oluşan kabarık, parlak pembe – kırmızı veya deri renginde, çok sert olmayan bir durum ortaya çıkar. Bu duruma hipertrofik skar denir, kendiliğinden de kaybolabildiği bilinnmektedir.

Keloid nedir?

Travma sonrası derinin kabarık, sertlik hissi olan ve rengi pembe-kırmızı-deri şeklinde olabilen kabarcıklara kelloid denir.

Hipertrofik skar ve keloid gelişimine sebep olan risk faktörleri nelerdir?

Genetik olarak yatkın kişilerde risk daha fazla olmaktadır. Vücudun omuz, sırt ve ense gibi kısımlarında görülme sıklığı daha fazladır.

Yaralarınn iyileşmesinde sıkıntı yaratan ve iyileşme sürecini geciktiren belirgin faktörler skar yani ize neden olur.

Hipertrofik skar ve keloid tanısı nasıl konur?

Doktor tarafından klinik muayenede görülmesi, hipertrofik skar ve keloid tanısının konulması için yeterlidir.

Hipertrofik skar ve keloid tedavi seçenekleri nelerdir?

Buz, dondurma tedavisi,

Yüzeye sürülen kremler ( kortuzon içeren kremler ve dokunun düzenlenmesini sağlayan silikon jeller),

Fraksiyonel lazer ve altın iğne tedavisi,

Kortizon enjeksiyonu ( intralezyonel enjeksiyon) kullanılmaktadır.

Tedaviye nasıl yanıt alınır?

Hipertrofik skar ve kelloid hastalığında tedavi seçenekleri yukarıda belirtilmişti. Hastanın koşullarına göre tedaviye karar verilir ancak tedavinin süreci uzun sürebilir. Bu durumda tedavi seçeneklerinin birden fazlasının birlikte uygulanması yararlı olacaktır.

Hipertrofik skar ve kelloid hastalığında tedaviyi engelleyebilecek veya geciktirebilecek bazı faktörler bulunmaktadır, örneğin;

Tedavinin etkinliği, hastanın tedaviye uyumu veya skarın direnç kapasitesi gibi.

Bir cevap yazın