Saçkıran (Alopesi Areata )

Tıbbi ismiyle alopesi areata olan ve halk arasında saçkıran olarak bilinen bu rahatsızlık türünde kişi; sakal, kirpik, saç veya kaş gibi tüylerin bulunduğu alanlardan birinde ani bir kıl kaybı ile karışalaşabilmektedir. Kişilerin baş bölgesinde yuvarlak, oval veya top gibi şekillerle görünen bu hastalıkta, saçın tekrar çıkması olasıdır. Ancak hastalanan bölgede yeni lezyonlar da oluşabilir. Genç kişilerde ortaya çıkmaktadır. Toplumda erkeklerde daha sık rastlanan bir sorundur.

Saçkıran(Alopesi areata) Nedenleri Nelerdir?

Nedeni tam olarak bilinemeyen hastalıklar arasında yer alır. Yine de altında otoimmun gibi bağışıklık sistemi ile ilgili durumların yattığı düşünülmektedir. Tıp dilinde otoimmün hastalık, aslında vücudun kendine saldırması halidir. Bu durumda, saçkıran ya da alopesi areata durumunda bağışıklığımız saç köklerini hedef alır ve saç dökülmesine neden olur.

Saçkıran Hastalığının daha sık görüldüğü  hastalıklar neler?

Kronik tiroid rahatsızlığı ( genellikle iltihabi seyredenler ), Sedef, vitiligo, atopic alerji, Addison, egzama, lupus vs…

Alopesi Areatra Bulaşıcı mıdır?

Alopesi Areata yani saçkıran bulaşıcı değildir.

Alopesi Areatra Tanısı Nasıl Konulur?

Tipik belirtilere sahip olan alopesi areata tanısını koymak basittir.  Genelde hasta ve hasta yakınları doktora gitmeden bile tanı koyabiliyorlar. Ancak bu durumda saç kıran, saçmantarı rahatsızlığı ile karışabilmektedir. Gerçek ve önerilen bir tanı için bu tarz bir cilt probleminde hastaların dermatoloğa gitmeleri önerilir. Belirtiler ve saç dökülme derecesine göre doktor tanı koyar gerektiğinde patolojik inceleme için doku örneği de alabilir.

Alopesi Areatra Nasıl Tedavi Edilir?

Kesin iyileşme sağlayan bir alopesi areata tedavisi bulunmamaktadır. Tedavi kendiliğinden gelebilecek kılların gelme sürecini hızlandırır.

Tedavi seçenekleri, dökülen kılların olduğu bölgede steroid içeren krem veya losyonlar, iğne, ağız yolu ile alınan steroid tabletler ve ditranol krem olarak sıralanabilir.

Tedavi için bir ya da birden fazla yöntem birlikte uygulanabilir.

Alopesi Areata yani saçkıran için uygulanan tedavilerin muhtemel yan etkilerini doktorla görüşebilirsiniz. Bu süreçte vücutta meydana gelen reaksiyonları da ihmal etmeden doktorla görüşmelisiniz.

Hastalık Ne Zaman Geçer?

Alopesi areata için tamamen iyileşme 1 yıl kadar sürer. İyileşmeyi dökülme dönemleri de izleyebilir ve maalesef bazı hastalar tedaviden hiç yanıt alamayabilirler.

Bir cevap yazın