Aşırı Terleme (Hiperhidrozis)

Vücudumuzun sıcak veya soğuk havalarda veya egzersiz durumlarında sıcaklığını ayarlamak için aktif olan mekanizması nedeniyle aşırı terleme gerçekleşebilir. Fiziksel unsurlar dışında stres veya heyecan da terleme mekanizmasını aktif eder.

İnsan vücudu 2 sinir sistemine sahiptir. Bunlardan biri olan somatik sistem (istemli) ağrı, dokunma veya ısı gibi durumları hissetmemizi aynı zamanda kasları kontrol etmemizi sağlar. Otonom yani istemsiz sinir sistemimiz  de kalp atışı, vücut ısı ayarlaması için ter üretimi ve solunum hızı gibi olayların kontrol edilmesini sağlar.

Otonom sinir sistemi yine 2’ye aylırılır. Sempatik ve parasempatik system adı verilen iki bölüm vardır burada. Vücudun her yerinde ter üretimini kontrol eden sistem sempatik sinir sistemidir. Sempatik sinir sistemimizin bazen hiçbir neden olmadan kendiliğinden fazla çalışması dolayısıyla aşırı terlemeye neden olabilmektedir.

AŞIRI TERLEMENİN NEDENLERİ NEDİR?

Aşırı terlemenin belirgin bir nedeni bulunmamakla birlikte, sıklıkla ergenlik (adolesan) dönemlerinde başlayan ve yaşam süresince devam eden bu rahatsızlık insanların %1inde görülmektedir.

Aşırı terleme dönemlik veya geçici değildir. Ancak şiddetlendiği dönemler veya hiç olmadığı süreçler olabilir. Aşırı terlemeyi tetikleyen unsurlar arasında kaygı ve sinirlilik hali olduğu bilinmektedir. Yine de eşlik eden veya tetikleyen durumlar arasında şunları sayabiliriz: diyabet, enfeksiyon, menapoz, obezite, psikiyatrik rahatsızlıklar, hipertrioidi…

HİPERHİDROZ TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELERDİR?

Hiperhidroz yani halk dilinde bilinen adıyla aşırı terleme için birçok tedavi seçeneği bulunmaktadır. Ancak aşırı terlemenin gerçekleştiği yer, aşırı terlemenin şiddeti ve hastanın kullandığı önceki tedavi biçimleri dikkate alınarak tedavi belirlenir.

Hiperhidroz (aşırı terleme) tedavileri şunlardır;

Cilt yüzeyine sürülen ilaçlar,

Cerrahi girişimler,

Oral yol(ağız yolu) ile alınan ilaçlar,

İyontoforez,

Botulinum toksin enjeksiyonları…

Yukarıda belirtilen tedavi seçeneklerinin etki düzeyi ve görülebilecek yan etkiler hastandan hastaya değişenlik göstermektedir.

HİPERHİDROZLA BAŞA ÇIKMAK İÇİN HASTALAR NELER YAPABİLİR?

  • Çorapları sıklıkla değiştirmek
  • Ayakkabılarımızı deri cinsinden seçmek ve kullanım sonrasında havalandırmak
  •  %100 pamuklu ve antibakteriyel olması sebebiyle gümüş ve bakır çoraplar kullanmak, aynı zamanda bu tür çoraplar ter emici özelliğe sahiptir.
  • Kafein içeren (çikolata, kahve, çay), aşırı baharatlı yiyecek, monosodium glutmat (cips hazır çorba vs.), alkol içeren yiyecekler ve içeceklerden uzak durmak
  • İç çamaşır seçiminde ter emici kumaşları tercih etmek,

Bir cevap yazın