Molluskum Kontagiosum

Zararsız sayılabilen bir viral enfeksiyon olan molluskum kontagiosum sık görülebilen bir rahatsızlıktır. Bulaşıcı özellik taşır ve direkt temas ile bulaşabilir. Özellikle gençlerde ve çocuklarda görülür, ancak tüm yaşlarda da görülebilir.

Molluskum kontagiosumun nedeni nedir?

Enfeksiyonlu bir rahatsızlık olan molluskum kontagiousum, bu enfeksiyona sahip kişilerle ortak kullanılan çamaşırlar veya direkt temas ile bulaşabilen bir virüstür. Kuluçka dönemi molluskum kontagiousum rahatsızlığı için birkaç hafta olarak bilinir. Sonrasında ortaya döküntüler ortaya çıkar ki bu döküntüler, atopik egzamaya sahip kişilerde daha sık görülmektedir.

Bağışıklık sistemini baskıyan ilaçlar kullanan kişilerde molluskum kontagiosum görülebilir. Bu bireylerin sağlıksız olduğu anlamına gelmemektedir.

Molluskum kontagiosum kalıtsal mıdır?

Kalıtsal değildir, ancak aile bireyleri ile paylaşılan ortak alanlar/eşyalar ve temas nedeniyle bulaşım gösterebilir.

Molluskum Kontagiosum Tanısı Nasıl Konulur?

Molluskum Kontagiousum için test gerekmemektedir, dermatolog klink muayenede tanıyı koyabilir. Gözeneksiz, kaba yüzeye sahip olan siğiller ile karışabilmektedir. Yangınsal hali de çıban ile karıştırılabilmektedir.

Molluskum Kontagiosumun tanısında şüphe duyulursa gözeneğin sıkılmasından çıkan sıvı ile material mikroskop inceleme yapılabilir. Tipik olmayan bir görünüme nadiren sahip olur, bu durumda yine mikroskop incelemesi gerekmektedir.

Molluskum Kontagiosum İyileşebilir mi?

Evet. Belirli bir sure içerisinden kendiliğinden yok olurlar. Süre 6-18 ay olarak gözlense de bazen daha uzun sürebilir. Döküntülerin kaybolmaya yakın veya hemen öncesinde yangınsal ve kırmızı olarak değişebilirler. İyileşme sonrasında küçük ve çökük izler yaratabilirler.

Molluskum kontagiosum nasıl tedavi edilebilir?

Hastanın yaşına bağlı tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Molluskum kontagiosum ağrılı tedavi seçenekleri olan bir rahatsızlıktır. Ancak kendiliğinden kaybolması da beklenebilir. Çocuklar için tedavinin acılı olması nedeniyle dikkatli olunmalıdır.

Bir cevap yazın