Isparta Epilasyon Merkezleri

Isparta epilasyon merkezleri açısından oldukça çeşitli imkanlara sahip olan bir şehirdir ve bu merkezlerdeki uygulamalar sadece kadınlar için değil erkekler için de yapılmaktadır.

Bilindiği gibi özellikli olarak yaz aylarında terlemeden dolayı kıllar, insanları çok daha fazla rahatsız etmektedir. Bu sebepten ötürü yaz aylarında insanlar epilasyona daha fazla yönelmektedir. Isparta bölgesi de konum olarak sıcak şehirlerimizin olduğu bir alan sayılmaktadır. Bu nedenden dolayı Isparta epilasyon merkezleri konusunda oldukça çok seçeneğe sahiptir.

Lazer Epilasyon Nedir?

Işınların uyarılmasıyla beraber oluşturulan ışık demeti olan lazer, tıbbi ve estetik gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Kozmetik ve psikolojik bir sorun olan tüylenmenin ortadan kaldırılması için kullanılmakta olan lazer epilasyon yaklaşık yirmi senedir uygulanan bir yöntem çeşididir. Bedenin neredeyse tüm bölgelerinde uygulanabilen lazer epilasyonda, ilk uygulamadan önce en az on beş gün boyunca tüyleri dokunmamış olması gerekmektedir. Böyle yaparak hem tüyleri miktarı ve sertlik seviyesi rahatça gözlenebilmektedir. Hem de lazerde alınacak verim arttırılmaktadır.

Lazer yapmak isteyen kişiler için bir uygulama planlaması hazırlanmaktadır.  Planlama yapıldıktan sonra uygulama yapılacak bölge tüylerden arındırılmalıdır. Kıl tipi ve yoğunluğu, cilt tipi gibi değişiklikler işlemi yapacak uzman tarafından incelendikten sonra uygun cihaz ile istenilen bölge seri atışlar yapılarak işlem başlamaktadır.

İşlemin tamamlanması cilt ve türüne, tipine, rengine, uygulama yapılan alanın büyüklüğüne veyahut küçüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Belirli süre zarfında işlemi tekrarlamak gerekmektedir. Lazer epilasyon gayesi kıl kökünün yok edilmesidir. Bu aşamada lazer ışığının oluşturduğu ani ısı, koyu renkli tüylerin üzerinde çok daha fazla etki göstermektedir.

Özellikle yaz ve bahar aylarında tüylenme problemi çok daha belalı bir hale gelmektedir. Bu nedenden ötürü yaz ve bahar aylarında sıcak olan bölgelerde de lazer işlemine yönelim fazladır. Isparta epilasyon merkezleri oldukça fazladır. Bunun nedenleri arasında Isparta’nın sıcak bir il olması da bulunmaktadır. Çok tercih edilen bir uygulama olması, Isparta epilasyon merkezleri sayısının artmasını sağlamıştır.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılmaktadır?

Lazer epilasyon cihazlarının başlığı tarafından cilt yüzeyine atılan ışınlar ile cildin üst yüzeyi taranmaktadır. Müşterinin cildine ulaşan ışınlar tüylere rengini veren madde tarafından sabitlenmektedir. Böylece lazer tarafından iletilen enerji, derinin üst yüzeyinde ısıya dönüşmektedir.

Deriden kıla iletilen ısı çok kısa bir süre içerisinde kıl kökünü tahrip ederek zarar görmesini sağlamaktadır. Kıl kökünde bulunan kök hücrelerin bu biçimde deforme edilmesi ile birlikte kişi, ilgili yerlerdeki tüylerden sonsuza kadar kurtulmuş olmaktadır.

Lazer epilasyon sadece kadınlara yapıldığı yanılgısına düşülen bir işlem türüdür. Ancak lazere erkek bireylere de oldukça çok başvurmaktadır. Isparta epilasyon merkezleri konusunda daha çok erkeklerin gittiği bir ilimizdir.

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Lazer epilasyon işleminde günümüzde kullanımda olan dört ayrı tür bulunmaktadır. Cihazların dalga boyları birbirinden tümüyle farklıdır. Bu lazer epilasyon cihazlarının etkinliği, kişinin cilt, kıl tipine ve rengine göre değişir. Cihazların dalga boyu deriye işleme kapasitesini belirlemektedir. Dalgaların boyutu kısaldıkça kökü tarafından tutulması artmaktadır. Büyük dalga boyu kullanıldığında hissedilen acı çok daha fazla olmaktadır. Nitekim epilasyon cihazlarının arasında bulunan farklılıklar ve ayarlar ile bunlar değişkenlik gösterebilmektedir.

Günümüz aktif olarak uygulanan lazer epilasyon çeşitleri; ruby lazer, alexandrite lazer, diode lazer ve yag lazer biçimindedir.

Ruby lazer türü; en kısa olan tüyler üzerinde etkili olan lazer çeşididir. Açık renkli cilt çeşitlerine daha çok kullanılmaktadır. Ayriyeten dudak üstü gibi bölgelerde kullanılmaktadır.

Alexandrite lazer türü; lazer uygulanırken yakında bulunan dokulara zarar vermeden uygulanabilen bir lazerdir. Büyük ve geniş başlığı olduğu için geniş bölgelerde etki ederek uygulama seansı süresini oldukça kısaltmaktadır. Çok koyu renkli olmayan tenlerde ve koyu renk kıllarda etkisi yüksek olan bir lazer çeşididir. Ultra yüksek soğutucu sistemi ile acıyı insanlara hissettirmemektedir. İşlemin ardından istenmeyen tüyler vücuttan koparak atılmaktadır. Vücut tüylerine rengini veren melamin adlı bir madde vardır ve bu lazer çeşidinde melamin ışını iyi tutmaktadır. Bu nedenden açık renk ten renginde çok daha fazla etkilidir.

Diode lazer türü; ince tüylerden kurtulmak için etkili olan bir lazerdir. Cilde aşırı yakın mesafeden atışlar yapıldığı zaman soğutucu jel ile birlikte kullanılması gerekmektedir. Tüm cilt tiplerinde uygulanan bir lazer çeşididir. Bu lazer çeşidi, batık kıl kökünde de oldukça iyi etki göstermektedir. Manuel ayarlama olanağı sayesinde koyu renk cilt tiplerine de zarar vermeden uygulanmaktadır.

Son olarak yag lazer türü; koyu veyahut açık renkli tenlerde etkili bir lazer tipidir. Diğerlerine nazaran acıyı çok daha fazla hissettirmektedir. Açık renkli ince kıllar da etki göstermesi nedeni dolayısıyla sık tercih edilmektedir. Geniş ve büyük çaplı ucu ve uzun atım süresi sayesinde etkili bir lazer olup işlem süresi kısadır.

 

Lazer Epilasyonun Zararı Var Mıdır?

Lazer epilasyon sadece kıl köklerine etki etmekte olan bir güzellik uygulamasıdır. Kıl kökünde bulunan pigmentlere lazer ışığı tutulmak suretiyle kökün yakılması sonucu kıldan kurtulmak hedeflenmektedir. Lazeri diğer yöntemlerden ayıran en önemli faydası ise kıl ve kökünün etrafında bulunan deri dokusuna asla zarar vermiyor oluşudur. Bu sebepten ötürü işlem sonrasında herhangi bir kısıtlama gerektirmemektedir.

Lazer uygulaması hem kadınların hem erkeklerin özellikle yaz ve bahar mevsimleri için yaptırdığı bir uygulamadır. Zararı olup olmaması hakkındaki soru işaretleri kişileri korkutmaktadır ama sıcak havalar da bu korkularının üstüne gitmek için sebep olmaktadır. Özellikle yazın daha sıcak geçtiği Isparta ili ve çevresinde çok fazla lazer yaptıran kişi bulunmaktadır. Bu sebep dolayısıyla Isparta epilasyon merkezleri konusunda oldukça fazla seçeneğe sahip bir ilimizdir.