Hirsutizm (Aşırı Tüylenme)

Kadınların normal dışı tüylenen vücut bölgeleri için “hirsutizm” yani aşırı tüylenme ifadesi kullanılır. Kadın vücudunda alt çene, dudak, göğüs, üst kol vb. Yerlerdeki kıllanma artışı normal değildir. Bu durumun yanında eşlik eden bazı başka olgular da vardır, örneğin; sivilce, adet düzensizliği, tüylenme ve erkek tipi saç dökülmesi gibi. Bununla birlikte aşırı tüylenme, ses kalınlaşması, adem elması, erkek kas yapısı gibi aşırı durumlarla seyreden bir aşırı tüylenme söz konusuysa buna “virilizm” denir.

Aşırı tüylenmenin ilk nedeni adrojenlerin kadın vücudunda fazlalaşmasıdır. Bunun da polikistik over sendromu gibi nedenleri olabilmektedir. Doğumla birlikte ya da kilo alımının aşırı olması durumunda bahsettiğimiz androjen artışını ortaya çıkaran durumlar yaşanmaktadır. Ancak virilizm belirtileri, menopozdan sonra ortaya çıkar ve vücudun yumurtalık ya da böbreküstü bezindeki bir tümörden kaynaklanır. Aşırı tüylenmenin nedenleri konusunda kullanılan bazı ilaçların yan etkisi de araştırılmaktadır.

Hirsutizm Tanısı Nasıl Koyulur?

Adet sürecindeki 2 ve 5. Günler arasında hormon testleri yapılır, bununla birlikte rahim ultrasonu da çekilir. İncelemelerden çıkan şüpheli sonuçlara göre de testler ve bulgular daha ayrıntılı incelenebilir. Hastanın koşullarına bağlı olarak tedavi de değişkenlik göstermektedir. Obez kadınlardaki tüylenme görülme sıklığı daha fazladır, obeziteye bağlı hormone değişikliği ve sonuçları aşırı tüylenmeye neden olabilir. Ancak obezitenin ortadan kalkmasıyla bu sonuçlar ve aşırı tüylenme de ortadan kalkabilir.

Hirsutizm tedavisinde lokal olarak lazer ve ağda kullanılabilir. Adet yakınmalarına bağlı olarak hormonal ilaçlar kullanılabilir. Kıl, oluşum ve dökülme süreçleri olan bir olgudur dolayısıyla kıl döngüsünü tamamlayan 6 aydan önce tedavilerin sonucu hakkında net bir şey söylenemez.

Ancak aşırı tüylenme sorununda lazer ve diğer temizleyici tedavilerde sonuç ortadan kaldırılıp altında yatan neden kaldırılmadığından düzelmeler sürekli değildir.

Bir cevap yazın