Akne Tedavisi

Akne tedavisi bir çoğumuzun ihtiyacı olan bir tedavi olmaktadır. Çünkü çoğu kişi cildinde çıkan aknelerden kurtulmanın yollarını aramaktadır. Cildin orta tabakasında bulunan yağ kanallarının tıkanmasıyla oluşan akneler, can sıkıcı olmaktadır. Deride artan yağ salgısı ve gözeneklerin tıkanması neticesinde siyah noktalarda meydana gelmektedir. Fakat siyah noktalar akne kadar çok dikkat çekmemektedir. Siyah noktaların oluşmasından sonra siyah noktalar bakteriler ile enfekte olmaktadır. Böylelikle ciltte kabarık kırmızı ve iltihabi şişlikler meydana gelmektedir. Bu şişliklerin çok büyük olanları ciltte maalesef izler bırakmaktadır. Genel anlamda ergenlik çağında başlayan akne oluşumu, otuzlu ve kırklı yaşlara değin görülmektedir. Bebeklik döneminde görülen akne iyi huylu olmaktadır. Kadınlara oranla, erkeklerde daha çok akne oluşumu görülmektedir. Yüz, sırt, kol ve göğüs bölgeleri en sık akne oluşan yerler olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü vücudumuzun en yağlanan yerleri bu bölgeler olmaktadır.

Daha çok yüz, omuzlar, sırt ve göğüs bölgesinde oluşan akne, çoğu zaman can sıkıcı olmaktadır. Bu noktada insanlar akne tedavisi ile yakından ilgilenmektedir. Çünkü akne tedavisi aknelerin yok edilmesinde süreci kısaltmaktadır. Bu noktada doğal birçok yöntemle beraber tıp alanında da akne tedavisi bulunmaktadır. Daha çok sivilce olarak anılan akne problemi, erkeklerde kadınlara oranda daha fazla görülmektedir. 14-20’li yaşlarda çok sık görülen akne, 40’lı yaşlara kadar devam edebilmektedir. Yağ bezlerinin tıkanması neticesinde, akneler oluşmaktadır. Tercihini doğal yöntemlerden yana kullanan bireyler, kükürtlü sabun kullanımına önem vermektedir. Çünkü kükürtlü sabun, aknelerin yok edilmesinde büyük bir rol oynamaktadır.

Akne Nedir?

“Akne nedir?” şeklinde birçok araştırma bulunmaktadır. Çünkü akne konusu, ülkemizin büyük sağlık problemleri arasında görülmektedir. Kıl köklerinin ve yağ bezelerinin tıkanması neticesinde akne oluşmaktadır. Vücudunuz çok miktarda sebum üretiyorsa, ölü deri hücreleri gözeneklerin içine sıkışarak, siyah noktalara yol açmaktadır. Cilt üzerinde var olan bakteriler bu gözeneklerin içine sıkışmaktadır. Bu durum da iltihaplı aknelerin oluşumuna yol açmaktadır. Akne genellikle göğüs, yüz, alın, sır ve omurlarda ortaya çıkmaktadır. Her yaşta görülebilecek olan akne, genellikle ergenlikte başlayıp 40’lı yaşlara kadar görülmektedir. Ergenlik zamanında %85 görülmekte olan akne, insanların büyük bir problemi haline gelmektedir. Çünkü genel olarak gözle görülen yerlerde çıkan bu akneler sosyal yaşamı olumsuz etkilemektedir. Aknelerin yok edilmesi için birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bazı insanlar doğal yöntemler ile aknelerden kurulmakta ve bazıları da doktor yardımı ile bu aknelerden kurtulmaktadır.

Akne Oluşumuna Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Akne tedavisi aknelerin kısa bir süre içerisinde yok edilmesini sağlamaktadır. Fakat akne tedavi sürecinde yalnızca tedaviden umut beklememek gerekmektedir. Bunun yanında yaşam biçimine, beslenme düzenine, uyku düzenine dikkat etmek de önem teşkil etmektedir. Genetik, beslenme, çevresel faktörler ve hormonlar akne oluşumunda rol oynamaktadır. Kadın ve erkeklerde testesteron hormonunun rolü bulunmaktadır. Bazı durumlarda testesteron hormonu çok fazla olurken, bazı durumlarda normal değerlerde bulunmaktadır. Ancak yağ hücrelerinin testesterona etkisi fazla bulunmaktadır. Anne babalarda akne görülüyorsa, çocuklarda da akne oluşumu görülmektedir. Bazı ilaçların akne artırıcı özelliği bulunmaktadır. Bundan dolayı akne tedavisisürecinde her ilacı kullanmak doğru görülmemektedir. Bazı durumlarda cildin aşırı yağlı olması akne oluşumunun asıl faktörü olmaktadır. Kullanılan kalitesiz kozmetik ürünler, yağ, şeker gibi durumlar akne oluşumunu artırmaktadır.

Akne Tipleri Nelerdir?

Genel olarak ergenlerde görülen akne tipi “Akne Vulgaris” ismi ile karşımıza çıkmaktadır. Daha çok yüzde görülen bu akne tipi, ergenliğin büyük sorunu olmaktadır. Ciltte oluşan siyah noktaları, kızarık sivilceler takip etmektedir. Bu durum bazı zamanlar kist ve nodüller biçiminde görülmektedir. Akne tedavisi için erken tanı konulması önem teşkil etmektedir. Çünkü erken tedaviyle skar gelişimi en alt seviyeye indirilmektedir. Şiddetli kist ve apselerin oluşumunda “Akne Conglabata” türü görülmektedir. Aşırı tüylenme ve adet düzensizliği dönemlerinde Polikistik Over hastalığı görülmektedir. Bazı akneler ne yazık ki derin izler bırakabilmektedir. Daha çok ergenlikte görülen bir diğer akne tipi ise “Akne Fulminans” olmaktadır. Ateş ve eklem ağrısı ile beraber bu akne tipi erkeklerden görülmektedir.

Akne Tanısı ve Ayırıcı Tanısı

Akne tedavisi ertelenmemesi gereken tedavilerden biri olmaktadır. Çünkü ileri boyutlara ulaştığı taktirde cildinizde istenmedik kalıcı lekeler bırakmaktadır. Özellikle şiddetli akne vakaları bazı rahatsızlıklara eşlik etmektedir. Bu sebepten ötürü yalnızca kozmetik problem olarak görmek doğru olmamaktadır. Akneyle beraber kadınlarda adet düzensizliği, aşırı tüylenme, yumurtalık kistleri ve tip 2 diabet rahatsızlıkları görülmektedir. Bu vakalarda kişinin mutlaka hormonal test yaptırması gerekmektedir. Ancak bu testler ile arka plandaki rahatsızlık öğrenilebilmektedir.

Akne tedavisi için doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bu tedavi sayesinde kısa bir süre içerisinde akne problemlinizden kurtulabilmeniz mümkün olmaktadır. Mesleki ya da kimyasal maruziyete bağlı biçimde akne problemi ortaya çıkmaktadır. Ağır yağlar, klorlu aromatik hidrokarbonlar, gres, polivinil ve katran maruzayeti ne yazık ki akneye yol açmaktadır. Kullanılan birçok ilaç da akne oluşumuna yol açmaktadır. Akne kremi, akne tedavisi için en yaygın çözümlerden olmaktadır. Uzun süreli güçlü antibiyotik kullanımı da akne oluşumunda rol oynamaktadır.

Akne Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akne tedavisi birçok yöntem ile sağlanmaktadır. Ancak bu yöntemlerden kendinize en uygun olanı saçmanız fayda sağlamaktadır. Akne tedavisi esnasında Retinoid ismi verilen ilaçlar krem ve ağız yolu ile alınmaktadır. Cildin sebum dengesini sağlayan bu ilaçlar, cilt temizliğini sağlamaktadır. Aknetrent ülkemizde en sık kullanılan akne ilaçlarından biri olmaktadır. Çünkü Aknetrent kullananlar bu ilaçtan memnun kaldıklarını belirtmektedir. Aknetrent fiyat konusunda insanların yüzünü güldürmektedir. Aknet akademi diğer sağlık problemlerinde olduğu gibi akne problemleri ile bireylere detaylı bilgiler vermektedir.