Isparta Akne Tedavisi

Isparta Akne Tedavisi

Isparta akne tedavisi konusunda güllü ürünler üreten bir ilimiz olup bu tedaviye yeni bir yöntem kazandırmıştır.

Bilindiği üzere günümüzde birçok insanda, hatta neredeyse herkeste, akne problemi meydana gelmektedir. Bu akneler kimi zaman ergenlikten kalmakta kimi zaman ise belirli bir yaş aralığından sonra ortaya çıkmaktadır. Kişiler kaç yaşında olursa olsun akne dış görünüşü etkilemesinden ve kısım kısım yaşattığı acılardan dolayı rahatsız edici bir problemdir.

Bu rahatsızlıklardan dolayı insanlar akne tedavisi olmak istemektedir. Akne tedavilerinde çeşitli ürünler kullanılmaktadır. Ancak Isparta akne tedavisi için gül kullanmaya başlamış ve bir yeniliğe imza atmıştır.

Akne Nedir?

Akne, kıl köklerini ve yağ bezlerinin tıkanması ile sonuçlanan ve sivilcelere neden olan yaygın bir cilt rahatsızlığı durumudur. Eğer vücut çok miktarda sebum üretiyor ise, ölü deri hücreleri gözeneklerin içine sıkışabilmekte ve beyaz ya da siyah noktalar neden olabilmektedir. Ciltte yaşayan bakteriler de gözenek içinde sıkışıp kalmaktadır. İltihaplı sivilceler çıkmasına da bu bakteriler neden olmaktadır. Genellikle yüz, alın, göğüs, üst sırt ve omuzlarda akne problemi görülmektedir. Akne her yaşta insan etmemekle birlikte, en yaygın genç bireylerde, ergenlik döneminde, görülmektedir.

Sivilce, ergenlik dönemindeki bireylerin yüzde seksen beşinde görülmekte olan bir durumdur. Bununla beraber 30lu – 40lı ve daha ileri yaşlarda da görülebilen bir cilt problemidir. Tipik bir sivilce, kırmızı renkli ucu sarı iltihaplı ya da iltihapsız küçük kabarcıklar, açık konuyu noktalarla kapalı komedana dönmekte olan beyaz küçük kabarıklıklar ve bazen de iri kitleler biçiminde kendini belli etmektedir.

Aknenin hormonlar, ilaçlar ve karbonhidrat açısından zengin gıdalar tarafından tetiklendiği bilmektedir. Bu durumların aksi yapıldığında da tetiklenen akne eski halini geri alacaktır. Dolayısıyla akne oluşumunda yemeğinde öneminin fazla olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Akne tedavisi sürecinde beslenme de oldukça önemlidir. Ülkemizde Isparta akne tedavisi konusunda çalışmalar yapılan illerimizdendir.

Akne Nedenleri

Cilt gözenekleri tıkandığı zaman, gözeneklerin içinde bulunan bakteriler için uygun bir üreme ortamı oluşmaktadır. Bu bakteriyel çoğaldıkları zamanlarda iltihaba neden olmaktadırlar. Bu durumun birkaç sebebi vardır. Bu sebepler; bazı ilaçlar, bir tür hormonun aşırı aktivitesi, cildin fazla yağ üretiyor olması, yağ ve ölü deri hücreleri tarafından tıkanmış gözenekler, sivilce sıkma, kirlilik, sigara kullanımı ve nemden ya da güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan tahriş şeklinde örneklendirilebilmektedir.

Hormon seviyesinde ki değişiklikler de akne oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Bunlara da ergenlik dönemi, adet döngüsü, hamilelik, doğum kontrol hapları ve stres örnek verilebilmektedir.

Akneye sebep olan nedenler sadece insanın vücudu ile ilgili olmak zorunda değildir. Yastık kılıfının sık değiştirilmemesi, cilt bakımının ve temizliğinin düzgün yapılmaması, gözenekler açık iken sık sık kirli alanlarda bulunulması gibi dış etmenler de akne nedenleri arasındadır. Akne tedavisinde ilk olarak akne nedenleri ortadan kaldırılmalıdır. Ülkemizde Isparta akne tedavisi konusunda yenilikler deneyen illerimizdendir.

Akne Belirtileri

Sivilce belirtileri ve semptomları durumun içindekine bağlı olarak değişim göstermektedir. Bu belirtileri; uçları beyaz sivilceler, siyah noktalar, küçük kırmızı, hassas yavrular, cildin yüzeyin altında büyük, katı, ağrılı olabilen Topaklar, cildin yüzeyinde altında ağrı olabilen, irin dolu topraklar şeklinde örneklendirmek mümkündür.

Sıklık ile akne iltihabî genel kızarıklık ve hassasiyete neden olmaktadır. Akne ilerledikçe, kırmızı tonlarda koyu lekeler ve yara izleri içerebilmektedir. Erken tedavi, aknenin kistleri ve nodülleri ilerlemeden önce, şiddetli koyu lekelerin veya yara izlerinin gelişmesini engellemektedir.

Akne belirtisi olan kişilerin ilk olarak bunun sebebi hakkında kısa bir araştırma yapması ardından da doktora görünmesi gerekmektedir. Uzun ve meşakatli bir yol olan akne tedavisi, sonucunda insanları oldukça memnun etmektedir. Isparta akne tedavisi konusunda oldukça farklı çeşide sahip illerimizdendir.

Akne Tedavi Yöntemleri

Akne tedavisi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Günümüzde bilindiği üzere akne tedavi edilebilen bir durumdur. Ancak her sivilce aynı şekle tedavi edilmemektedir. Bu sebeple sivilce tedavisinin uzman hekimler tarafından planlanması ve izlenmesi en uygun olan durumdur. Tedavi şekli ve süresi, kişinin genel sağlık durumu göz önüne alınarak sürecin şiddetini, yaygınlığını, kişinin yaşına göre belirlenmektedir. Sivilce tedavisi iki hafta gibi kısa bir sürede bitmemektedir. Uzun bir yol olacağı baştan kabul edilmelidir.

Günümüzde kullanılan bazı tedavi yöntemleri vardır. Bunların formları birbirinden farklıdır kimi ilaç hap şeklinde iken kimi ilaç krem şeklindedir. Krem şeklinde olan ilaçlar daha çok sivilce tedavisinin son dönemlerine doğru verilmektedir. Böylelikle zarar görmüş cilt bariyeri tam anlamıyla kendini düzeltecektir. Akne tedavi yöntemleri son derece mühimdir. Isparta akne tedavisi konusunda gelişmekte olan bir ilimizdir.

Akneli Cilt Bakımı

Akneli ciltler normal ciltlerden çok da hassastır. Bu sebeple, her şeyden önce aşırı suyu ve tahriş edici uygulamalardan kaçınıyor olmak gereklidir. Cilt temizliği önemlidir ancak abartılmadan yapılması gereken bir işlemdir. Cildin PH dengesi çok kolay bulabilmektedir. Bu açıdan sadece PH temizliğini ve tercihen AHA ürünlerinin kullanılması gerekmektedir. Jel formundaki temizleyiciler ciltten kolay yarında için çok daha güvenilirdir.

Siyah noktaların temizlenmesi yararlı olabilmektedir ama bunu sadece uzmanlara yaptırmak gerekir. Akneli cilde fırçalamak, taşımak, sivilceleri sıkmak veya jiletle traş olmak yüzde kalıcı izler bırakabilmektedir. Akneli ciltlerin de neme ihtiyaç vardır. Yağsız nemlendiriciler, böyle ciltleri sakinleştirir ve rahatlatır. Ancak yüz yıkandıktan sonra hemen sürülmez ve bir süre beklenir. Yeni yıkanan yüz gerildiği için ihtiyara fazla nemlendirici emebilme ihtimali vardır.

Kullanılacak en hafif, yağsız ve hatta yağ kontrolü yani yağ dengesini koruyan cinsten olması gerekmektedir.

Önemli olan sivilcelerle oynamamaktır. Onlara dokunmamaktır. Sivilceleri asla sıkmamak ve hangi aşamada olursa olsun bulaşıcı olduğunu unutmamaktır. Ayrıca doktorun olmadan hiçbir krem ve antibiyotik kullanmaması da çok önemlidir. Akneli cildin tedavi sürecinde de bakımı çok önemlidir. Ülkemizde Isparta akne tedavisi cilt bakımı konusunda da değişik üretimler yapmaktadır.