Isparta Bölgesi Yaz İçin Lazer

Isparta lazer uygulamasının oldukça fazla yapıldığı bir bölgedir ve bu uygulama sadece kadınlar için değil erkekler için de yapılmaktadır.

Bilindiği üzere özellikle yaz aylarında terleme dolayısıyla kıllar, insanları çok daha fazla rahatsız etmektedir. Dolayısıyla yaz aylarında insanlar epilasyona daha fazla yönelmektedir. Isparta bölgesi de konum olarak sıcak şehirlerimizin olduğu bir bölgedir. Dolayısıyla Isparta lazer uygulaması çok daha fazla tercih edilmektedir.

Lazer Epilasyon Nedir?

Işınların uyarılması ile elde edilen ışık demeti olan lazer, tıbbi ve estetik gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Kozmetik ve psikososyal bir sorun olan tüylenmenin ortadan kaldırılması için kullanılan lazer epilasyonyaklaşık 20 senedir uygulanan bir yöntem çeşididir. Vücudun tüm bölgelerinde uygulanabilen lazer epilasyonda, ilk uygulamadan önce en az 15 gün boyunca tüyleri dokunmamış olması gerekmektedir. Böylece hem tüyleri miktarı ve sertliği rahatça gözlenebilmektedir hem de lazerde alınacak verim artmaktadır. Cilt bakımı merkezlerinde uygulanan bir işlemdir.

Planlama yapıldıktan sonra uygulama yapılacak bölge temizlenmektedir. Kıl tipi ve yoğunluğu, cilt tipi gibi değişiklikler uzmanlar tarafından incelendikten sonra uygun cihaz ile istenilen bölge seri atışlar yapılarak işlem başlamaktadır. İşlemin tamamlanması cilt ve türü tipine, rengine, alanın büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Belirli periyotlarla işlemi tekrarlanması gerekmektedir. Lazer epilasyon amacı kıl kökünün yok edilmesidir ve tekrardan oluşmasını sağlamaktır. Bu noktada lazer ışığının oluşturduğu ani ısı, koyu renkli tüyler üzerinde çok daha fazla etkilidir.

Özellikle yaz aylarında tüylenme problemi çok daha belalı bir hale gelmektedir. Dolayısıyla yaz aylarında sıcak olan bölgelerde de lazer işlemine yönelim fazladır. Isparta lazer uygulamasına oldukça yönelim bulunan bir bölgedir.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon cihazının başlığı tarafından dilde atılan ışınlar ile cilt yüzeyi taranmaktadır. Kişinin cildine ulaşan ışınlar tüye rengini veren madde tarafından tutulmaktadır. Böylece lazer tarafından iletilen enerji, su yüzeyinde ısı enerjisine dönüşmektedir.

Tüyden, iletilen ısı çok kısa bir süre içerisinde kıl kökünü tahrip olup zarar görmesini sağlamaktadır. Kıl kökünde yer alan kök hücrelerin bu şekilde deforme edilmesi ile birlikte kişi, ilgili bölgede yer alan tüylerden sonsuza kadar kurtulmuş olmaktadır.

Lazer epilasyon sadece kadınlara yapıldığı yanılgısına düşülen bir uygulamadır. Ancak Isparta lazerkonusunda erkeklerin çok başvurduğu bir durumdur.

 

 

Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?

Lazer epilasyonu kullanımda olan dört ayrı türü bulunmaktadır. Dalga boyu farklı olan bu lazer epilasyon cihazlarının etkinliği, kişinin cilt, kıl tipine ve rengine göre değişiklik göstermektedir. Cihazın dalga boyu deriye nüfuz etme kapasitesini belirlemektedir. Dalga boyu kısaldıkça kökü tarafından tutulması artmaktadır. Yüksek dalga boyunda hissedilen acı çok daha fazladır. Ancak cihazlar arasında bulunan farklılıklar ve ayarlar ile bunlar değişkenlik gösterebilmektedir. Buz lazer, iğneleme lazer gibi cihaz çeşitleri de vardır.

Genel olarak uygulanan lazer epilasyon çeşitleri; ruby lazer, alexandrite lazer, diode lazer ve yag lazer şeklindedir.

Ruby lazer; çok kısa tüyler üzerinde etkili olan lazer çeşididir. Açık renkli cilt tipleri için daha etkilidir ve dudak üstü gibi bölgelerde kullanılmaktadır.

Alexandrite lazer; yakında bulunan dokulara zarar vermeden uygulanabilen bir lazerdir. Büyük başlığa sahip olduğu için geniş bölgelerde etki ederek seans süresini oldukça kısaltmaktadır. Çok koyu olmayan tek ve koyu renk yıllarda etkili bir lazerdir. Yüksek soğutucu sistemi ile acıyı hissettirmez. İşlemin ardından istenmeyen tüyler vücuttan uzaklaştırırmış olmaktadır. Vücut tüyleri rengini veren melamin bu lazer çeşidinde iyi tutulur. Bu yüzden açık renk saymak ilerde çok daha fazla etkilidir.

Diode lazer; ince tüylerin giderilmesinde etkili olan bir lazerdir. Cilde çok yakın mesafeden atışlar yapıldığında soğutucu jel ile birlikte kullanılmaktadır. Tüm cilt tiplerinde uygulanan lazer belli batık kıl kökünde etki göstermektedir. Manuel ayarlama imkanı olduğundan koyu renk cilt tiplerine de zarar vermeden uygulanmaktadır.

Son olarak yag lazer; koyu ve açık renkli tenlerde etkili bir lazer tipidir. Diğerlerine nazaran acıyı daha fazla hissettirmektedir. Açık renkli ince kıllar da etki göstermektedir. Geniş çaplı ucu ve uzun atım süresi sayesinde etkili bir lazerdir.

Lazer Epilasyonun Zararı Var Mıdır?

Lazer epilasyon sadece kıl köklerine etki etmektedir. Kıl kökünde bulunan pigmentlere lazer ışığı tutularak kökün yakınması hedeflenmektedir. Lazeri diğer yöntemlerden ayıran en önemli özellik ise kıl ve kökünün etrafında bulunan dokuya asla zarar vermiyor oluşudur. Bu sebeple işlem sonrasında herhangi bir kısıtlama gerektirmemektedir.

Uzmanlar tarafından, uygun cihazlarla uygun atışlar yapıldığında leke veya iz kalmayacaktır. Özellikle genital bölge uygulanan lazer uygulamasından tehlikeli olduğu söylense de uygulama derinin altına ilerlemediği için bölge herhangi bir zarar vermemektedir. Cilt kanseri ile bilinen hiçbir bağlantısı yoktur. Uygulanan diğer bölgelerde de lazer epilasyon ispatlanmış herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Lazer uygulaması hem kadınların hem erkeklerin özellikle yaz ayları için yaptırdığı bir uygulamadır. Zararı olup olmaması hakkındaki soru işaretleri kişileri korkutmakta ancak yaz sıcakları da bu korkularının üstüne gitmek için sebep olmaktadır. Özellikle yazın daha sıcak geçtiği Isparta ili ve çevresinde çok fazla lazer yaptıran kişi bulunmaktadır. Dolayısıyla Isparta lazer konusunda önde gelen bölgelerimizdendir.

Lazer Öncesi Ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Epilasyon uygulamasından önce dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. İlk olarak güneş ya da solaryum gibi bronzlaşmak lazerin etkinliğini azaltmaktadır. Öncesinde krem veya gibi ürüne kullanılmamış olması gerekir. Lazer epilasyon uygulamadan bir öncesine kadar başka bir epilasyon uygulanmamalı ve tüyler uzatılmalıdır. Gelmeden bir gün önce jiletle kılar kesilerek uygulamaya hazır olunmalıdır.

Lazer epilasyondan sonra dikkat edilmesi gereken hususlar da bulunmaktadır. İlk olarak uygulama yapılan bölge kızarık olduğu sürece güneşe çıkılmamalıdır. Özellikle yaz aylarında çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Isparta lazer yaptıran kişilerin daha da dikkatli olması gerekir.

Uygulama yapılan alanda çıkan tüylere kesinlikle müdahale edilmemelidir. Uygulama yapılan bölgenin terlememesi sağlanmalıdır ve bu madde çok önemlidir. Sıcak su, lifli yıkama ve saç kutla makinesi gibi cihazlar belli bir süre kullanılmamalıdır. Bunların haricinde epilasyon uygulaması yapan uzman tavsiyelerine uymak, verilen krem meze tedavi yöntemleri dikkatle ve zamanda uygulamak oldukça önemlidir.