Isparta’da Lazer Yaptırmak İçin Nereye Gidilir?

Isparta lazer uygulamasının çok fazla yapıldığı bir bölgedir ve bu uygulama sadece kadınlar için değil erkekler için de yapılmaktadır.

Bilindiği üzere özellikle yaz aylarında terleme dolayısıyla tüyler, insanları çok daha fazla rahatsız etmektedir. Dolayısıyla yaz aylarında insanlar epilasyona daha fazla yönelim göstermektedir. Isparta bölgesi de konum olarak sıcak şehirlerimizin olduğu bir alandır. Dolayısıyla Isparta lazer uygulaması yönünden oldukça fazla tercih edilen illerimizdendir.

Lazer Epilasyon Nedir?

Işınların uyarılması ile elde edilen ışık demeti olan lazer, tıbbi ve estetik gibi pek çok konuda kullanılmaktadır. Kozmetik bir sorun olan tüylenmenin ortadan kaldırılması için kullanılan lazer epilasyon yaklaşık 25 senedir uygulanan bir yöntem çeşididir. Vücudun tüm bölgelerinde uygulanabilen lazer epilasyonda, ilk uygulamadan önce en az 15 gün boyunca tüylere dokunulmaması gerekmektedir. Böylece hem tüylerin miktarı ve sertliği rahatlıkla gözlenebilmektedir. Hem de lazerde alınacak verim ciddi anlamda artmaktadır. Lazer epilasyon, cilt bakımı merkezlerinde uygulanan bir işlemdir.

Planlama yapıldıktan sonra uygulama yapılacak kısım temizlenmektedir. Kıl tipi ve yoğunluğu, cilt tipi gibi değişiklikler uzmanlar tarafından incelendikten sonra uygun cihaz ile istenilen bölgeye seri atışlar yapılarak işlem başlamaktadır. İşlemin tamamlanması cilt ve türü tipine, rengine, alanın büyüklüğüne göre değişmektedir. Belirli aralılarla işlemin tekrarlanması gerekmektedir. Lazer epilasyonun amacı; kıl kökünün yok edilmesidir ve tekrardan oluşmamasını sağlamaktır. Bu noktada lazer ışığının oluşturduğu ani ısı, koyu renkli tüyler üzerinde daha çok etkilidir.

Özellikle yaz aylarında tüylenme problemi çok daha belalı bir hal almaktadır. Dolayısıyla yaz aylarında sıcak olan bölgelerde de lazer işlemine yönelim çok daha fazladır. Isparta lazer uygulamasına yaz aylarında oldukça yönelim bulunan bir ildir.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılmaktadır?

Lazer epilasyon cihazının başlığı tarafından cilde atılan ışınlar ile cildin üzeri taranmaktadır. Bireyin cildine ulaşan ışınlar tüye rengini veren madde tarafından tutulmaktadır. Böylece lazer tarafından iletilen enerji, cilt yüzeyinde ısı enerjisine dönüşmektedir.

Tüyden, iletilen ısı kısa bir süre içerisinde kıl kökünü tahrip olup zarar görmesini sağlamaktadır. Kökte yer alan kök hücrelerin bu şekilde deforme edilmesi ile birlikte kişi, ilgili bölgede bulunan tüylerden sonsuza kadar kurtulmuş olmaktadır.

Lazer epilasyon sadece kadınlara yapıldığı yanılgısına düşülen bir uygulama türüdür. Ancak Isparta lazerkonusunda erkeklerin çok başvurduğu bir ilimizdir.

 

Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?

Lazer epilasyonu kullanımda olan dört ayrı türü vardır. Dalga boyu aynı olmayan bu lazer epilasyon cihazlarının etkinliği, kişinin cilt, kıl tipine ve rengine göre değişiklik göstermektedir. Cihazın dalga boyu deriye işleme kapasitesini belirlemektedir. Dalga boyu kısaldıkça kök tarafından tutulması artmaktadır. Yüksek dalga boyunda hissedilen acı daha fazladır. Ancak cihazlar arasında bulunan farklılıklar ve ayarlar ile bunlar farklılık gösterebilmektedir. Buz lazer, iğneleme lazer gibi cihaz çeşitleri de bulunmaktadır.

Genel olarak uygulanan lazer epilasyon çeşitleri; ruby lazer, alexandrite lazer, diode lazer ve yag lazer şeklinde sıralanmaktadır.

Ruby lazer; oldukça kısa tüyler üzerinde etkili olan lazer çeşididir. Açık renkli cilt tipleri için etkilidir ve dudak üstü gibi bölgelerde kullanılmaktadır.

Alexandrite lazer; yakın dokulara zarar vermeden uygulanabilen bir lazerdir. Büyük başlığa sahip olduğu için geniş bölgelerde kullanılarak seans süresini oldukça kısaltmaktadır. Çok koyu olmayan tek ve koyu renk yıllarda etkilidir. Yüksek soğutucu sistemi ile acıyı kesinlikle hissettirmez. İşlemin sonunda istenmeyen tüyler vücuttan uzaklaştırırmış olmaktadır. Vücut tüyleri rengini veren madde, bu lazer çeşidinde iyi tutulmaktadır. Bu yüzden açık renkli tüylerde çok daha fazla etkilidir.

Diode lazer; ince olan tüylerin giderilmesinde etkili olan bir lazerdir. Cilde yakın mesafeden atışlar yapıldığında soğutucu jel ile birlikte kullanılmaktadır. Tüm cilt tiplerinde uygulanan lazer, batık kıl kökünde etki göstermektedir. Manuel ayarlama imkanı olduğundan koyu renk cilt tiplerine de zarar vermeden uygulanabilmektedir.

Son olarak yag lazer; koyu ve açık renkli tenlerde etkili bir lazerdir.  Diğerlerine nazaran acıyı çok daha fazla hissettirmektedir. Açık renkli ince kıllar da etkilidir. Geniş çaplı ucu ve uzun atım süresi sayesinde etkili bir lazer türüdür.

Lazer Epilasyonun Zararı Var Mıdır?

Lazer epilasyon sadece kıl köklerine etki etmekte olan bir uygulamadır. Kıl kökünde bulunan pigmentlere lazer ışığı tutularak kökün yakılması sağlanmaktadır. Lazeri diğer yöntemlerden ayıran en önemli özellik ise kıl ve kökünün etrafında bulunan dokuya zarar vermemesidir. Bu nedenle işlem sonrasında herhangi bir kısıtlama gerektirmemektedir. Özellikle yazın daha sıcak geçtiği Isparta ili ve çevresinde çok fazla lazer yaptıran birey bulunmaktadır. Dolayısıyla Isparta lazer konusunda önde gelen şehirlerimizden biridir.

Lazer Öncesi Ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Lazer epilasyon uygulamasından önce dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. İlk olarak güneş gibi bronzlaşmaya yarayan lazerin etkinliğini azaltmaktadır. Öncesinde krem veya gibi ürüne kullanılmaması gereklidir. Lazer epilasyon uygulamadan bir öncesine kadar başka bir epilasyon türü uygulanmamalı ve tüyler uzun bırakılmalıdır. Gelmeden bir gün önce jiletle tüyler kesilerek uygulamaya hazır olunmalıdır.

Lazer epilasyon ardından dikkat edilmesi gereken hususlar da bulunmaktadır. İlk söylenebilecek husus uygulama yapılan bölge kızarık olduğu sürece güneşe çıkılmamalıdır. Özellikle yaz aylarında çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Isparta lazer yaptıran kişilerin daha da dikkatli olması gerekmektedir.

Uygulama yapılan alanda çıkan tüylere kesinlikle müdahale edilmemelidir. Uygulama yapılan bölgenin terlememesi sağlanmalıdır ve bu madde çok önemlidir. Sıcak su, lifli yıkama ve saç kurulama makinesi gibi cihazlar belli bir süre kullanılmamalıdır. Bunların dışında epilasyon uygulaması yapan uzman tavsiyelerine uymak, verilen krem meze tedavi yöntemleri dikkatle ve zamanda uygulamak oldukça önemlidir.