Isparta’da Lazer Yaptırmak İstiyorum

Isparta lazer epilasyonun fazla yapıldığı bir ildir ve bu uygulama sadece kadınlar için değil erkekler için de uygulanmaktadır.

Bildiğiniz üzere özellikle yaz aylarında terleme dolayısıyla tüyler, insanları çok daha fazla oranda rahatsız etmektedir. Bu nedenle yaz aylarında insanlar epilasyona daha fazla yönelmektedir. Isparta bölgesi de konum olarak sıcak şehirlerimizin olduğu bir bölge sayılmaktadır. Dolayısıyla Isparta lazer uygulamasının çok fazla uygulandığı güzellik merkezleri ile doludur.

Lazer Epilasyon Nedir?

Işınların uyarılması ile elde edilen ışık demeti olan lazer, tıbbi ve estetik gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Kozmetik ve sosyal bir sorun olan tüylenmenin ortadan kaldırılması için kullanılan lazer epilasyon uzun senelerdir uygulanan bir yöntem çeşididir. Vücudun tüm bölgelerinde uygulanabilen lazer epilasyonda, ilk uygulamadan önce en az yirmi gün boyunca tüyleri dokunmamış olması gerekmektedir. Böylelikle tüylerin miktarı ve sertliği rahatça gözlenebilmektedir hem de lazerde alınacak verim artmaktadır. Cilt bakımımerkezlerinde uygulanan bir işlem türü olarak lazerden bahsedilmektedir.

Planlamalar yapıldıktan sonra uygulama yapılacak bölge temizlenmelidir. Kıl tipi ve yoğunluğu, cilt tipi gibi değişkenler uzmanlar tarafından incelendikten sonra uygun cihaz ile istenilen bölgeye atışlar yapılarak işlem başlamaktadır. İşlemin tamamlanması; cilt ve türü tipine, rengine, alanın büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Belirli periyotlarla işlem tekrarlanmalıdır. Lazer epilasyon amacı kıl kökünün tekrardan oluşmasını sağlamaktır. Bu noktada lazer ışığının oluşturduğu ani ısı, koyu renkli tüyler üzerinde daha fazla etki göstermektedir.

Özellikle yaz aylarında tüylenme problemi çok daha büyük bir beladır. Bu nedenle yaz aylarında sıcak olan bölgelerde de lazer işlemine yönelim fazladır. Isparta lazer uygulamasına oldukça yönelim bulunan bir bölgede yer almakta olan bir şehirdir.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılmaktadır?

Lazer epilasyon cihazının başlığı tarafından cilt bariyerine atılan ışınlar ile cilt yüzeyi taranmaktadır. Bireyin cildine ulaşan ışınlar tüye rengini veren madde tarafından tutulmaktadır. Böylelikle lazer tarafından iletilen enerji, su yüzeyinde ısı enerjisine dönüşmektedir.

Tüyden, iletilen ısı oldukça kısa bir süre içerisinde kıl kökünü tahrip olup zarar görmesini sağlamaktadır. Tüy kökünde yer alan kök hücrelerin bu şekilde deforme edilmesi ile birlikte kişi, ilgili bölgede yer alan tüylerden sonsuza kadar kurtulmuş olmaktadır.

Lazer epilasyon sadece kadınlara yapıldığı yanılgısına düşülen bir uygulama çeşididir. Ancak bu çok büyük bir yanılgıdır ve Isparta lazer konusunda erkeklerin çok başvurduğu bir durumdur.

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Lazer epilasyonu kullanımda olan dört ayrı türü bulunmaktadır. Dalga boyu farklı olan bu lazer epilasyon cihazlarının etkisi, kişinin cilt, kıl tipine ve rengine göre değişiklik göstermektedir. Cihazın dalgasının boyu deriye nüfuz etme kapasitesini belirlemektedir. Dalga boyu kısaldıkça kökü tarafından tutulması artış göstermektedir. Yüksek dalga boyunda hissedilen acı diğerlerine oranla çok daha fazladır. Ama cihazlar arasında bulunan farklılıklar ve ayarlar ile bunlar değişkenlik gösterebilmektedir. Buz lazer ve iğneleme lazer gibi cihaz çeşitleri de vardır.

Genellikle uygulanan lazer epilasyon çeşitleri; ruby lazer, alexandrite lazer, diode lazer ve yag lazer şeklinde sıralanabilmektedir.

Ruby lazer; en kısa tüyler üzerinde bile etkili olan lazer çeşididir. Açık renkli cilt tonlarına daha etkilidir ve dudak üstü gibi hassas bölgelerde kullanılmaktadır.

Alexandrite lazer; yakında bulunmakta olan dokulara zarar vermeden uygulanabilen bir lazerdir. Büyük bir başlığa sahip olduğu için geniş bölgelerde etki ederek seans süresini oldukça kısaltmaktadır. Aşırı koyu olmayan tek ve koyu renk yıllarda etkili bir lazerdir. Yüksek soğutucu sistemiyle acıyı hissettirmez. İşlemin sonrasında istenmeyen tüyler vücuttan uzaklaştırırmış olmaktadır. Vücuttaki tüylere rengini veren melamin bu lazer çeşidinde iyi tutulmaktadır. Bu sebeple açık renk saymak ilerde çok daha fazla etkilidir.

Diode lazer; ince tüylerin giderilmesinde etkili olan bir lazer uygulamasıdır. Cilde aşırı yakın mesafeden atışlar yapıldığında soğutucu jel kullanılmaktadır. Tüm cilt türlerinde uygulanan lazer, batık kıl kökünde oldukça fazla etki göstermektedir. Manuel ayarlama imkanı olduğu için koyu renk cilt tiplerine de zarar vermeden uygulanmakta olan bir lazerdir.

Son olarak yag lazer; tüm cilt tiplerinde etkili bir lazer tipidir. Diğerlerine göre acıyı daha fazla hissettirmektedir. Beyaz tenli ince kıllar da etki göstermektedir. Geniş açılı ucu ve uzun atım süresi sayesinde etkili bir lazerdir.

Lazer Epilasyonun Zararı Var Mıdır?

Lazer epilasyon yalnızca kıl köklerine etki etmektedir. Kıl kökünde bulunan pigmentlere lazer ışığı tutularak kökün yakılmasını amaçlamaktadır. Lazeri diğer yöntemlerden ayıran en önemli özellik ise kıl ve kökünün çevresinde bulunan dokuya asla zarar vermiyor oluşudur. Bu sebebiyetle işlem sonrasında herhangi bir kısıtlama gerektirmemektedir.

Uzman kişiler tarafından, uygun cihazlarla uygun atışlar yapıldığında leke veya iz kalmayacaktır. Özellikle cinsel bölgelere uygulanan lazer uygulamasından tehlikeli olduğu söylense de uygulama derinin altına ilerlemediği için bölge herhangi bir zarar vermemektedir. Deri kanseri ile bilinen hiçbir bağlantısı yoktur. Uygulanan diğer bölgelerde de lazer epilasyon işleminin ispatlanmış herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Lazer uygulaması hem kadınların hem erkeklerin özellikle yaz ayları için yaptırdığı bir bakım çeşididir. Zararı olup olmaması hakkındaki soru işaretleri kişileri korkutmaktadır ama yaz sıcakları da bu korkularının üstüne gitmek için sebep olmaktadır. Özellikle yazın daha sıcak geçtiği Isparta ili ve çevresinde çok fazla lazer yaptıran danışan vardır. Bu sebeple Isparta lazer konusunda önde gelen bölgelerimizdendir.

Lazer Öncesi Ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Epilasyon uygulamasının öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. İlk olarak güneş veya solaryum gibi bronzlaşma durumları lazerin etkinliğini azaltmaktadır. Öncesinde krem ya da krem gibi ürüne kullanılmamış olması gerekir.

Lazer epilasyondan sonra dikkat edilmesi gereken alışkanlıklar da bulunmaktadır. İlk olarak uygulama yapılan alan kızarık olduğu süreçte güneşe çıkılmamalıdır. Özellikle yaz aylarında çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Isparta lazer yaptıran kişilerin daha da dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü bu bölge yaz aylarında oldukça sıcaktır.